30. června 2023

Je CCNA nevyhnutností pro Networkáče?

Na pracovních portálech v sekci IT se můžete poměrně často setkat s pozicemi jako Junior Network Administrator, 1st Level Suport – Network, Network Operation Specialist či Network Specialist. Pro mnohé společnosti jsou networkingové pozice těmi nejzákladnějšími v technické oblasti, a jsou tedy dobrým startem pro vaši další kariéru v IT.

My v Soitronu hledáme zejména síťové specialisty zaměřené na Cisco technologie. Jelikož jde o technickou pozici, je jasné, že kromě obligatorních otázek a postupů, které jsme již rozpracovali v článku Jak to chodí v Soitronu na IT pohovoru, se vás budeme ptát na vaše znalosti v oblasti networku. Neprozradíme vše 🙂 ale v následujících 5 bodech vám popíšeme pár témat, se kterými se u nás na network pohovoru můžete setkat.

CCNA je základ! Pokud jste již na střední či vysoké škole přičichli k CCNA, nebo dokonce k CCNP (pokračování CCNA), máte první dobrý bod. CCNA je pro mnoho recruiterů znakem toho, že jste se kolem sítě alespoň otřeli a POZOR, i když nemáte certifikát, ale zvládli jste alespoň 2 semestry, máte potenciál. Některé firmy si vás dokážou vyškolit, respektive doškolit. Samozřejmě, certifikát jistě potěší, takže studujte!

Switch vs. Router! Máte za sebou jen jeden semestr CCNA? Pak by vás otázka „Jaký je rozdíl mezi switchem a routerem?“ neměla zaskočit. Recruiter však přitvrdí, pokud se vás zeptá na kategorie routovacích protokolů, proto si je nezapomeňte před pohovorem prohlédnout.

Model ISO OSI! Pokud recruiter vidí ve vašem životopise absolvované semestry či školení CCNA, určitě si vás bude chtít dále přezkoušet. Může ho například zajímat i to, zda umíte popsat model ISO OSI, tedy strukturu komunikačních a počítačových síťových protokolů v 7 vrstvách. Budete-li umět popsat obsah každé vrstvy, připíšete si další dobrý bod.

Počítání IP adres. Přestože na internetu najdete různé online nástroje, které to udělají za vás, nás bude zajímat logický postup. Pokud s tím nemáte mnoho zkušeností, doporučujeme přečíst si alespoň pár blogů, které se věnují této tématice.

Příkaz PING a TRACEROUTE. Ping a traceroute souvisí s analýzou počítačové sítě. Networkovému nadšenci by jejich podrobnější vysvětlení nemělo dělat problém.

Připravte se na to, že naši recruiteři se vás mohou zeptat na kterékoli z výše uvedených network témat, jakož i na další, které jsme si nechali pro sebe 🙂

Co byste ještě měli vědět o práci Network Administrátora?

Síťoví specialisté často komunikují se zákazníky a tušíte správně, že v 95 % se jedná o cizince. Proto kromě technických znalostí je nezbytné, abyste se uměli domluvit minimálně anglicky, každý další jazyk je jen vaší výhodou.

Síťová podpora musí fungovat 24 hodin denně, 7 dny v týdnu. Znamená to tedy, že budete pracovat na směny. Jak to probíhá? Jednotlivé týmy mají vždy připraven svůj „shiftplan“, který trvá většinou 4 až 5 týdnů s tím, že se v něm střídají denní, noční a víkendové směny. Velkým bonusem je, že na konci plánu máte vždy 7 dní volna, které jsou nad rámec vaší dovolené. Navíc, jako network administrátor odpracujete za týden 37,5 hodin, namísto obligatorních 40, což také neurazí 🙂

Jste mladý junior a máte pocit, že tohle nezvládnete, protože vám chybí zkušenosti? Nebojte se, u nás networkáči pracují vždy v týmech a juniory mají pod svým dohledem starší a zkušenější kolegové. Navíc, pokud si váš „level“ neumí poradit s daným problémem, posouvá jej dál, takže není třeba, abyste jako networkáč padli z nebe již (vy)učený.

Pokud jste právě zjistili, že „síťařina“ je ta pravá cesta, kterou se chcete ubírat, případně už jste network profesionál, pošlete nám svůj životopis, my už víme, co s ním. 🙂

Podívejte se na naše aktuálně otevřené pozice.

Související články