Přenosové optické trasy TV Markíza na steroidech

Nejnovější a v reálném čase. Každá televizní stanice chce divákům přinášet nejčerstvější informace, a to v co možná nejvyšší obrazové a zvukové kvalitě. Málokdo si však uvědomuje, že aby se tak mohlo dít, je zapotřebí zajistit přenos obrovského množství produkčních dat potřebných k násled-nému odbavení do vysílání. Ať už jde o živé přenosy, různé live vstupy a streamy, nebo dříve pořízená videa a jiné nahrávky určené k postprodukci a stříhání, je nezbytné umožnit jejich hladký příjem a následné převzetí odbavovacím pracovištěm. Slovenská TV Markíza drží krok s moderními technologiemi, a tak ve spolupráci se společnostmi Nokia a Soitron implementovala technologii Dense Wavelength Division Multiplexing (DWDM), která několikanásobně zvýšila kapacitu stávající kabeláže.

Rostoucí objem dat předčí veškerá očekávání. Každým rokem ve světě exponenciálním způsobem vzroste požadavek nejen pro jejich uložení, ale také rychlou bezproblémovou výměnu. Zatímco dříve tyto požadavky splnily běžné optické spoje, dnes v nich musí být zapojeny technologie, které je posouvají na mnohem vyšší level.

Autor: TV Markíza

Co vše se skrývá za přenosem velkého množství dat v optických trasách po technické stránce, si často jako běžní diváci ani neumíme představit. Přitom kdyby nedošlo k zajištění hladkého transportu dat, asi jen těžko bychom se dnes mohli dívat na sportovní utkání ve vysokém či ultravysokém rozlišení. Nejsou to však jen sportovní utkání, které proudí datovými trasami tele-vizních stanic. Těmito pomyslnými dálnicemi do studií putuje obrovské množství různých informací najednou, a přitom se nesmíchají.

Když stávající dálnice nestačí

Představte si několik malých nákladních vozidel pohybujících se po venkovské silnici v jednom i druhém směru a přepravujících zboží mezi továrnami a spotřebiteli. Jak populace roste, roste také poptávka, a tím samozřejmě roste počet nákladních vozidel, čímž dochází ke zvyšování rozmanitosti zboží a provozu. V určitém okamžiku musí správci komu-nikací začít „přidávat“ další pruhy, a z malé venkovské silnice se nakonec stane velká víceproudá dálnice s velkými a dlouhými vozy, které každý den přepravují obrovské objemy různého druhu zboží.

Podobná rychlá expanze nastala v datových trasách. Telekomunikační průmysl a zejména poskytovatelé služeb čelili dramatickému a velmi rychlému nárůstu objemu a typu dat, které musí jejich systémy zpraco-vávat. Sítě původně vytvořené pro přenos zvuku – z jednoho telefonu do druhého – nyní absorbují příliv velkého objemu dat, a to v reálném čase a z mnoha míst, respektive zařízení v jeden okamžik. Optická vlákna měla významný dopad na telekomunikační průmysl a budou v tom pokračovat, protože světlo jako nosič umožňuje mnohem vyšší rychlosti přenosu dat na větší vzdálenosti a s menšími ztrátami ve srovnání s bezdrátovými způsoby. Aby bylo možné zakódovat data do optických kabelů, a aby je bylo možno přenášet, a po jejich přijetí dekódovat zpět do původního stavu jsou v optických trasách využity vysílače a přijímače.

Stejná kabeláž, a přitom vyšší kapacita

Dense Wavelength Division Multiplexing je technologie vysílačů a přijímačů vyvinutá už před 20 lety, díky ní jsou přenosy prostřednictvím optiky mnohem lepší. Dramaticky totiž dokáží zvýšit kapacitu pásma (v podstatě množství dat, která lze přenášet) ve stávajících optických rozvodech. Jednoduše řečeno, data z různých signálů jsou oddělena a kódována na různých vlnových délkách a spojena (multiplexována) do jednoho optického vlákna. Na přijímacím konci jsou vlnové délky znovu odděleny a převedeny na původní digitální signály. Jinými slovy, DWDM umožňuje posílat různé datové toky současně přes jediné optické vlákno, aniž by bylo nutné pokládat nové a nové kabely. Tak nabízí obrovskou kapacitu pro opravdu velké množství signálů, které jsou optikou posílány.

Se vzrůstajícími nároky si TV Markíza chtěla i nadále zajistit dostatek datového pásma a zabezpečit přenos produkčních dat potřebných pro vysílání mezi čtyřmi svými lokalitami v Bratislavě. Konkrétně šlo o sídlo televize, ateliéry NAD a peeringová centra Sitel a Six. To jí umožnilo nasazení DWDM sítě s technologiemi od společnosti Nokia, a přitom nebylo nutné řešit stavební práce, použila se stávající kabeláž. „Kabely musely kapacitně zvládnout přenos velkého množství produkčních dat, jako jsou streamy, videa a jiné nahrávky určené pro produkci a sestříhání či použití při živém vysílání. Taktéž se řešil požadavek na přímé propojení s televizí Nova. Celá DWDM síť běží na optických vláknech, které si Markíza dlouhodobě pronajímá od společnosti ACS,“ uvádí Martin Čaprnka, Network Presales Manager společnosti Soitron, která zajišťovala implementaci technologického řešení.

Autor: Soitron

Poptávka po kapacitě bude nadále růst

Multiplexovací zařízení DWDM a použitá technologie Nokia PSS (Photonic Service Switch) převádí data z desítek zdrojů na jediné optické vlákno, ve formě světelných signálů odlišných vlnových délek a může je odeslat na vzdálenost tisíce kilometrů, kde je lze opět rozpojit. Taktéž si to můžeme představit pomocí barev tzn., že každá vlnová délka je prezentována konkrétní barvou. Například Markíza může v jedné chvíli po modré barvě posílat sportovní přenos a po žluté barvě předpověď počasí. DWDM využívá pro každý z desítek signálů maximální přenosovou rychlost optické kabeláže. V jeden okamžik tak rychlostí 100 Gb/s lze přenést až 160 signálů – v celkové rychlosti 16 Tb/s, tedy 160krát více než dříve. TV Markíza si nechala implementovat systém, který aktuálně umí pracovat až s 8 vlnovými délkami. V praxi to znamená, že může využít maximálně osm připojení, každé s kapacitou do 10 Gb/s.

TV Markíza získala vlastní vysokorychlostní transportní síť pro oboustranný přenos dat s možností dalšího navýšení její kapacity v budoucnu podle potřeby, přičemž  k realizaci dojde velmi jednoduše a rychle. Ostatně i to jsou důvody, které vyhrály při rozhodování, zda si vybudovat vlastní DWDM síť, anebo si nějakou podobnou pronajmout od jiných dodavatelů jako službu. Pro hovoří i nedávné překopnutí optického kabelu vedoucí do TV Markíza, kdy tento incident byl zaznamenán, avšak nikterak nedošlo k žádnému výpadku díky zálohování do kruhu. Systém zafungoval naprosto správně.

Související články