Martin Lohnert portrait square
29. června 2023

Systémy pro správu FVE se mezi veřejně dostupnými řídicími systémy na internetu stávají tikající bombou

Tuzemské podniky začaly více chránit své řídicí systémy. Jak vyplývá z dat společnosti Soitron a jejího bezpečnostního oddělení Void SOC (Security Operations Center), jen od začátku roku 2022 do dnešních dnů počet vystavených a viditelných různých zařízení na internetu klesl o 21 %. Současná situace však stále není chvályhodná. Alarmujícím nebezpečím se navíc pomalu stávají řídicí systémy fotovoltaických elektráren (FVE), a to jak průmyslových, tak těch domácích.

V meziročním srovnání (01/2022 vs. 01/2023) došlo ke snížení celkového počtu veřejně dostupných ICS (průmyslových řídicích systémů) alespoň v jednom z osmi sledovaných protokolů jako jsou Moxa, Modbus, Tridium apod. Zjistil to tým analytiků Void SOC společnosti Soitron. „Jde o mírné zlepšení, které ale v absolutních číslech znamená stále více než 1 500 zranitelných systémů v organizacích, což je stále značně velké riziko. A to hovoříme pouze o osmi nejčastěji používaných typech protokolů. Pokud si množinu rozšíříme na několik desítek druhů protokolů, najdeme jich více než 2 300,“ komentuje výsledky Martin Lohnert, ředitel dohledového centra kybernetické bezpečnosti Void SOC a dodává, že by bylo skvělé, kdyby klesající trend byl způsoben zvyšujícím se zabezpečením těchto průmyslových systémů, čímž by přestaly být „viditelné“ v tomto reportu.

Smutnou realitou je ale často opačná situace, kdy ICS z internetu „zmizí“ teprve potom, co bylo zneužito útočníky, a tak přestalo fungovat. Při jejich obnově si už provozovatelé dají větší pozor a neopakují původní chyby. Bohužel je to však často jen reakce na spáchané škody.

Díky fenoménu FVE je tu nový problém

Navzdory celkovému úbytku a mírnému zlepšení situace, prakticky stále přibývají nové zranitelné systémy. „Mezi takovými se v minulém roce nejčastěji objevovaly řídicí systémy fotovoltaických elektráren. A to nejen těch průmyslových se stovkami instalovaných solárních panelů, ale i domácích,“ vyzdvihuje Martin Lohnert. Proto by podle něj mělo být v zájmu provozovatelů zajištění zabezpečení, aby zařízení bylo chráněno před internetovými bezpečnostními hrozbami. Mezi základní kroky patří změna výchozích přihlašovacích údajů, omezení přístupů, pravidelná aktualizace firmwaru či sledování pokusů o zneužití či přihlášení.

Potenciální problém spočívá nejen v deaktivování daného systému, a tím pádem škodám například ve výpadku výroby sluneční energie, ale také v nákladech na nezbytnou opravu. Zároveň je nutné si uvědomit, že při úspěšném průniku do slabě zabezpečeného průmyslového systému podniku může útočník dále nepozorovaně napadnout často i důležitější systémy, které jsou nezbytné k jeho chodu. Potom může dojít k tomu, že organizace přestane fungovat zcela a škody jdou do milionů korun.

Česko zaostává, ale řešení existuje

Přestože dohledové centrum Void SOC společnosti Soitron zaznamenalo pozitivní trend, je velmi pravděpodobné, že počet potenciálních rizik bude v budoucnu naopak stoupat. Jak Česko, tak Slovensko totiž ještě zásadnější digitalizace průmyslu čeká. Obě země stále výrazně zaostávají za ostatními zeměmi Evropské unie, a to v mnoha dimenzích digitální transformace. Například Slovensko je až na 24. místě a Česko na 20. místě z 27 zemí EU v indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI), který sleduje Evropská komise od roku 2014. S postupující digitalizací je spojeno postupné zavádění nových technologií – např. řídicích systémů ve výrobě, implementace různých senzorů, programovatelných logických prvků, rozhraní mezi člověkem a strojem apod. – nebude-li se dbát na jejich zabezpečení, budou stoupat i čísla v tomto průzkumu.

Je také zřejmé, že aby v digitalizaci došlo k výraznému posunu současného stavu kybernetické bezpečnosti, mnohé průmyslové podniky budou potřebovat investovat do nástrojů, technologií a specialistů na jejich obsluhu. Ve většině organizací (zejména malých a středních podniků) to ale není možné. „Nejčastějšími důvody jsou nedostatečné finance a obecný nedostatek kvalifikovaných odborníků v oblasti kybernetické bezpečnosti. Proto očekáváme, že než nastane uvědomění a posun k lepšímu, situace se nejspíše bude zhoršovat. Jistým řešením je tak svěřit se do péče odborníků, kteří se postarají nejen o kompletní zabezpečení podnikových systémů a infrastruktury, ale díky dohledovému centru budou mít vše pod kontrolou 24 hodin denně, 365 dní v roce,“ dodává Martin Lohnert.

Související články